Sibiřský husky

(hasky, Arctic Husky, Siberia Hund)

  

Povaha plemene

Husky je věrný kamarád s velkou chutí do života. Rád si hraje s dětmi a je přátelský i k ostatním lidem a psům. Není vhodný jako hlídací pes. Nezapře svůj temperament energického psa, ani svůj divoký původ. Jeho aktivní a pracovitý přístup k životu ovlivní i chování jeho majitele. Má velmi atletickou postavu a je menší a lehčí než většina ostatních tažných plemen. Překypuje energií, kterou musí do posledního dechu celou využít. Pokud mu to není umožněno, nebude nikdy šťastný. Dokonce i jídlo stojí až na druhém místě. Husky si rád dopřeje s volností související lov. Jeho lovecký pud mu je velmi vlastní. A po svých předcích jen zřídka štěká, zato tím více se jako vlk dorozumívá vytím. 

Popis sibiřského huskyho

Husky je velmi elegantní pes. Má velmi souměrnou a kompaktní stavbu těla. Má silný hřbet s hřbetní linií vodorovnou od kohoutku k zádi. Je středně dlouhý, což je pro tažného psa, který má páteř vystavenou velkým tlakům a namáháním, velmi důležité. Pevná bedra, která přímo vybízí k saňovým popruhům, jsou užší než samotný hrudní koš s mírným zvýšením střední linie. Silný hrudník není příliš široký. Hrudník končí za lokty, přesně v úrovni předních nohou. Žebra jsou dobře klenutá a na bocích plochá, aby mu umožňovala plynulý pohyb. Kostru má husky velmi pevnou a silnou. Proto mu příroda nadělila i velmi silné a rychlé svalstvo. Jeho ocas je po způsobu ostatních špiců stočen směrem na hřbet. Jen když je v klidu, má ocas svěšen dolů. Středně velká hlava má průměrně dlouhou partii čenichu a nevýrazně vyznačený stop. Uši jsou trojúhelníkového tvaru a osrstěné, aby odolaly i vysokým mrazům. Má je vysoko postavené. Nikdy ne svěšené. Oči mohou mít barvu hnědou až světle modrou. Toto plemeno může mít každé oko jiné a tato zvláštnost je u něj celkem běžná. Srst je hustá, bohatá a středně dlouhá. Husky má měkkou podsadu, která zabezpečuje teplo a hrubší, delší krycí chlupy. Barva srsti je velmi různá a to od černé až po sněhově bílou. Typická je černo-bílá a šedivo-bílá variace. Srst má i zespoda na packách, to aby se neklouzal a dopadal měkce. Velmi jasné linie jeho obličejové masky působí vznešeně.

Velikost feny je v kohoutku 50,5 - 56cm a u psů je 53,5 - 60cm. Váha u feny je v rozmezí 15,5 -23 kg a u psů je 20,5 - 28 kg. Dožívá se až 13 let.

 

Klasifikace FCI 

Sibiřský husky patří podle standardu FCI do skupiny - Špicové a primitivní typy, sekce1 - severští saňoví psi. Číslo standardu je 270/ 02.02. 1995 (USA). Oficiální zkratka v ČR je SH.

 

Základní péče o psa

Husky potřebuje dostatek pohybu a pracovního vytížení, proto není vhodný do měst, kde ho ve volném pohybu nebo pracovních povinnostech hodně věcí omezuje. Nezbytně potřebuje fyzickou zátěž. Ideální pro něho je celoroční pobyt venku. Zima mu nevadí. Spíš naopak! Krmit by se měl jemu vhodnými krmivy (běžné granule, maso, ..). Musíme dbát o jeho atletickou postavu, proto by jsme ho neměli překrmovat, což v mnoha případech ani není možné. Nadváha mu není vlastní. Při línání srsti, dvakrát do roka, mu vypadává celá podsada. Zvláštní péči musíme věnovat jeho huňatému ocasu. Jinak srst během roku nepotřebuje zvláštní péči. Už jen samotné hrabání a následné ušpinění od hlíny mu pomáhá si srst udržet čistou. 

Výchova je složitá a vyžaduje velmi přísný a jednotný přístup okolí. Násilím nezmůžeme nic, vhodnější jsou proto odměny a motivování. Systematičnost výchovy je samozřejmá. Důslednost, trpělivost a vytrvalost jsou nezbytnou vlastností každého dobrého pána.

 

Historie plemene sibiřský husky

Husky pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy. Zde si ho vyšlechtili již v pravěku obyvatelé těchto nehostinných končin - Čukčové. Jejich kočovný způsob života vyžadoval spolehlivého pomocníka a oddaného kamaráda. Sloužil jim především jako tažné zvíře jejich saní, ale také ho využívali k lovu. Pravděpodobně se vyvinul z tehdy velmi využívané Lajky, která se chovala na severu obou kontinentů. Teprve v 19. století huskyho náhodou objevili obchodníci s kožešinami na Aljašce a v roce 1909 se dostal do Ameriky.

Obrovskou popularitu získal sibiřský husky v polovině dvacátých let našeho století. V zimě 1925 vypukla v Nome, středisku zlatokopů na Aljašce, epidemie záškrtu a bylo tam nutno co nejrychleji dopravit sérum. Nor Leonhard Seppala se svým spřežením sibiřských huskyů překonal 300 km ve sněhové bouři a dovezl léky právě včas. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod saní tažených psy, Iditarod, na trati Anchorage-Nome, tedy více než 1930 km (běh Iditarod).

Za druhé světové války byli používáni pro záchranou a pátrací službu. Dnes je velmi oblíben především v Kanadě a USA. V dnešní době je především dalším členem rodiny nebo se využívá na závody psích spřežení. Jméno husky dali plemenu Evropané podle pejorativního pojmenování Eskymáků. Název husky se někdy používá i pro eskymácké psy, kteří žijí v Grónsku, Labradoru, na Aljašce a v severní Kanadě. Správné pojmenování je však eskymácký pes. 

 

VIDEA plemene sibiřský husky

Pro videa s plemenem sibiřský husky klikněte ZDE

 

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Sibiř
Výška v kohoutku
50,5 – 60 cm
Hmotnost v dospělosti
15,5 – 28
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne

Sibiřský husky v poradně

Sibiřský husky zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Sibiřský husky
 • erika 23.03.2015 13:31:45
  Klady:
  • přatelsky,hravý,rad se učí nečemu jinemu,skvěly společník i kamarad
  Zápory:
  • když se mu nechce neposlechne
  je to krasny a hrdý pes
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Kristýna Klíčová 27.11.2015 07:49:28
  Klady:
  • Nádherný pes
  • Temperament
  • Překypující energie
  • Perfektní společník
  • Mazlík do postele
  • Slovo nuda s ním neznám
  • Přítel s velkým P
  Zápory:
  • Neposlušnost
  • Lovení zvěře
  • Při procházkách má tendence být v tahu
  • Tvrdohlavost
  • Prosazování si svého
  Říká se, že pes je obrazem svého pána...myslím, že jsem se pěkně popsala (až na to lovení zvěře :). Husky změní majiteli život od základu, alespoň mně ho změnil. A kdyby se mě někdo zeptal proč zrovna husky, odpovím "Láska na první pohled" a taky miluju "vlčí plemena", jsou to úžasná stvoření, jejich divokost, odvaha, vzdor, energie, smlouvavost...jedním slovem nepopsatelné :).
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Arith 09.07.2017 10:22:50
  Klady:
  • Přátelský
  • Hravý
  • Miluje společnost
  • Empatický
  Zápory:
  • Psu nevyhovuje horko
  • Lovecký instinkt
  • Nutná péče o srst, pokud se nechcete dávit chlupy
  Jsou to parťáci na dlouhé výšlapy a tůry, neúnavní. Co se týče výcviku, respektují především základní fungování smečky - hierarchii, postoj vůdce k podřízenému atd., nikdy vám nebudou švihat povely tak nadšeně jak Borderky :) Tyto psi uslyšíte zřídkakdy štěkat (ten náš si své wof-wof schovává jen pro kočky), takže s hlídačem nepočítejte, naopak se připravte na pořádné vlkoušské vytí. Jsou to velmi inteligentní a nezávislí psi, nedělá jim problém dostat se z oplocené zahrady, když nemají důvod zůstat - nuda, nulové vztahy s pánem (přeleze, podhrabe, proleze všechno), a na procházku si bez problému a výčitek klidně vyrazí sami. Pokud má huskoun stabilní a důsledné vedení, dostatek pohybu (počítejte MINIMÁLNĚ 10 km denně, když na psa opravdu nemáte ten den čas.) a jiných aktivit (je to pracovní pes, vyvinutý tak, aby dokázal celé dny táhnout saně, takže potřebuje činnost..) půjde za vámi až na konec světa a je pro vás ochoten i zemřít. Neexistuje, že by si jej někdo pořídil do paneláku s tím, že ho třikrát denně vezme na procházku po sídlišti na deset minut. Ano, jistě, je to 'krásný pes', ale o to víc by lidé jeho A JEHO POTŘEBY měli respektovat.. Každý rád přehlédne potřeby toho NÁROČNÉHO plemene jak kvůli tomu, aby mohl na potkání říkat, že 'má huskyho!'.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Tina 10.02.2018 21:10:34
  Klady:
  • Odolný
  • Zdravý
  • krásny
  • Málo zje
  Zápory:
  • Náročný na pohyb
  • V lete je mu teplo
  • Najlepšie sa cíti v skupine viacerých psov
  Sibírksky husky je výnimočné plemeno, no nie je pre každého. Neodporučila by som ho niekomu kto nie je aktívny a neobľubuje veľa pohybu. Odporúčam si prečítať výborný článok o tomto plemene: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/sibirsky-husky-291 Písal to skúsený chovateľ, takže sa to oplatí prečítať.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
Celkem záznamů: 14
|< << 12 >> >|


Nejlepší profily

272 profilů Sibiřský husky z toho 7 profilů štěňátek


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace